Parafia Rzymskokatolicka
Wniebowzięcia
Najświętszej Maryi Panny
w Oświęcimiu

Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia
Najświętszej Maryi Panny
w Oświęcimiu

ul. Dąbrowskiego 5a
32-600 Oświęcim

Adres

33 842 28 66

Kontakt telefoniczny

WSPOMNIENIE O Ś.P. SIOSTRZE JADWIDZE JOANNIE WOŹNIAK

Siostra Jadwiga urodziła się 10 marca 1950 r. w Tyliczu. Trzy dni później została ochrzczona w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w rodzinnej miejscowości. Była najstarszym dzieckiem Franciszka i Rozalii z domu Smoleń. Rodzice prowadzili niewielkie gospodarstwo rolne.
Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczęła naukę w Szkole Przysposobienia Rolniczego. Choroba mamy była powodem przerwania dalszej edukacji. Podjęła pracę w miejscowym Ośrodku Zdrowia w charakterze pomocy dentystycznej, ale nie mając odpowiednich kwalifikacji musiała z niej zrezygnować. Od lipca 1969 r. przez rok pracowała jako pomoc kuchenna w schronisku na Polanie Chochołowskiej.

Dnia 22 marca 1971 r. zgłosiła się do Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (Sióstr Serafitek), które wcześniej poznała w Nowym Targu. 26 marca 1971 r. została przyjęta do postulatu, który odbywała najpierw w Oświęcimiu, a następnie w Makowie Podhalańskim. W tym czasie ukończyła 3-miesięczne przeszkolenie sanitarne dla parafialnych opiekunek chorych, zorganizowane przez Wydział do Spraw Zakonów Żeńskich w Krakowie. 15 lipca 1972 r. w Krakowie rozpoczęła roczną formację w nowicjacie.
Po złożeniu przyrzeczeń 16 lipca 1973 r., razem z siostrami z prowincji w sierpniu powróciła do Makowa Podhalańskiego, gdzie wówczas mieścił się dom prowincjalny i w czasie tzw. ścisłego junioratu przygotowała się do złożenia ślubów zakonnych. Dnia 22 lipca 1974 r. złożyła w Oświęcimiu I profesję, a 30 lipca 1981 r. profesję wieczystą.

Pod koniec ścisłego junioratu, w kwietniu 1974 r., Siostra Jadwiga została skierowana do wspólnoty przy ul. Słonecznej w Nowym Targu i przez dwa lata pomagała w opiece nad dziećmi w ochronce. Przez większą część swojego zakonnego życia (30 lat) pracowała jako kucharka podejmując ten obowiązek: w Domu Generalnym w Krakowie, w domu zakonnym w Zakopanem, w Nowym Targu przy ul. Słonecznej, na plebanii parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu, w Czarnym Dunajcu, w Domu Macierzystym w Oświęcimiu, w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Białce Tatrzańskiej, w kuchni klasztornej Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej i u Ojców Franciszkanów w Panewnikach oraz w przedszkolu przy ul. Grzegórzeckiej w Krakowie. Umiała bardzo dobrze i smacznie gotować. Potrafiła dobrze organizować pracę. Była pracowita, staranna i dokładna. Lubiła porządek. Pracowała także jako salowa w Domu Pomocy Społecznej „Caritas” w Oświęcimiu i jako zakrystianka w parafii pw. Chrystusa Króla w Bielsku – Białej Leszczynach, a od sierpnia 2012 r. pełniła posługę zakrystianki w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu. Siostra Jadwiga kochała swoją pracę. Wykonywała ją sumiennie i z oddaniem. Przez swoją codzienną posługę – otwieranie kościoła i przygotowanie ołtarza do Najświętszej Ofiary, troskę o czystość bielizny kościelnej, piękno ołtarzy – wyrażała Jezusowi swoją miłość i oddanie.

Coraz większe problemy zdrowotne sprawiły, że w sierpniu 2019 r. na kilka miesięcy musiała przerwać pracę w zakrystii. Podjęła ją na nowo w marcu 2020 r. Cierpliwie znosiła dolegliwości związane z chorobą nowotworową. Nie chciała innych koncentrować na sobie, zajmować swoją osobą. Dopóki mogła starała się ofiarnie podejmować codzienne zadania. W ostatnich tygodniach życia bardzo cierpiała. Każdego dnia świadomie oczekiwała na spotkanie z Panem Jezusem w Komunii św., a dzień przed śmiercią przystąpiła jeszcze do sakramentu pokuty.

Siostra Jadwiga odeszła do Pana w piątek, 21 stycznia 2022 r. o godz. 1615 w 72 roku życia i 51 roku powołania zakonnego. Ufamy, że Bóg zaprosi ją do udziału w uczcie niebieskiej i pozwoli jej cieszyć się swą obecnością w wieczności.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie.