Parafia Rzymskokatolicka
Wniebowzięcia
Najświętszej Maryi Panny
w Oświęcimiu

Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia
Najświętszej Maryi Panny
w Oświęcimiu

ul. Dąbrowskiego 5a
32-600 Oświęcim

Adres

33 842 28 66

Kontakt telefoniczny

Małgorzata Łucja Szewczyk urodziła się w 1828 r. na Wołyniu (część dzisiejszej Ukrainy). Wcześnie straciła rodziców, a jej wychowaniem duchowym i edukacyjnym zajęła się przyrodnia siostra. Kiedy miała 20 lat wstąpiła do zgromadzenia III Zakonu św. Franciszka. Następnie wyjechała do Ziemi Świętej, gdzie spędziła około trzech lat posługując chorym i biednym. Wracając do kraju odwiedziła Loreto we Włoszech, gdzie usłyszała głos Matki Bożej, iż powinna zaopiekować się chorymi i ludźmi niepełnosprawnymi. Po powrocie do kraju początkowo przebywała w Warszawie realizując swoje powołanie. Około 1880 r. Łucja udała się do Zakroczymia, aby odprawić rekolekcję pod kierunkiem bł. Honorata Koźmińskiego, kapucyna. Jemu też przedstawiła swoje plany dotyczące życia zakonnego i poświęcenia się ubogim. Przyjęła również do swojego mieszkania dwie chore, biedne staruszki, którymi się opiekowała. W 1881 r. w uroczystość Matki Bożej Bolesnej, z pomocą Ojca Honorata, zapoczątkowała ukryte Zgromadzenie pod nazwą Siostrzyczki Ubogich i została przez Ojca mianowana Przełożoną nowej Rodziny zakonnej. Zgromadzenie oparte zostało na regule św. Franciszka z Asyżu. Dwa pierwsze domy zakonne otwarła w Warszawie, kolejny w Częstochowie. W marcu 1891 r. ze względu na rosnące represje ze strony zaborcy rosyjskiego Matka Małgorzata, wraz z drugą siostrą przeniosła się do Galicji i 14 maja tego samego roku założyła dom zakonny w Hałcnowie. Zgromadzenie, działające do tej pory w ukryciu pod nazwą Siostrzyczki Ubogich otrzymało habity zakonne i przyjęło nazwę Córki Matki Bożej Bolesnej – Siostry Serafitki. W latach 1892 – 1984 z pomocą proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu ks. Andrzeja Knycza rozpoczęła budowę obszernego klasztoru w Oświęcimiu, celem niesienia pomocy chorym, ubogim, starszym i opuszczonym dzieciom.Klasztor ten stał się Domem Macierzystym Zgromadzenia, a Matka Małgorzata rozpoczęła wówczas szeroką działalność charytatywno – wychowawczą. Założyła jeszcze wiele domów zakonnych i ochronek dla dzieci. W marcu 1904 ze względu na słaby stan zdrowia i podeszły wiek złożyła rezygnację z urzędu Przełożonej Generalnej, a w maju tego samego roku za radą Ojca Honorata udała się do Nieszawy w diecezji włocławskiej. Tam w opinii świętości zmarła 05.06.1905 r. Została beatyfikowana 09.06.2013 r. w Krakowie. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzimy 05 czerwca.

Matka Małgorzata kierowała Serafitkami blisko ćwierć wieku. Szczególnym nabożeństwem otaczała Matkę Bożą Bolesną. Wierzyła, że kto się odda Maryi na własność ten bezpiecznie dojdzie do Jezusa. Wychowując się bez rodziców doskonale rozumiała co to znaczy być samotnym i opuszczonym. Wierzyła w Bożą Opatrzność. I dzięki temu doświadczyła wiele cudów w swoim życiu. Wyraźnym takim cudem było uratowanie tonącego okrętu podczas burzy, kiedy wracała z Ziemi Świętej. Z ufnością wówczas prosiła Boga o ratunek, żegnając spienione fale obrazkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Kolejnym było uzdrowienie z niegojącej się rany na czole, kiedy przebywała w Loretto. Same początki działalności zgromadzenia, gdzie groziła kara wywiezienia na Sybir za działalność bez pozwolenia cara, później budowa licznych klasztorów i w końcu obiektu klasztornego wraz z kościołem pod wezwaniem Matki Bożej bolesnej w Oświęcimiu spowodowały wyraźne doświadczenie Bożej pomocy.

Posiadamy na naszej Ziemi Oświęcimskiej niezwykły Skarb – bł. s. Małgorzatę, która czeka na nasze modlitwy. Jest tak bardzo blisko, a nie korzystamy z jej pomocy. Dlatego ofiarujmy jej nasze sprawy, trudności, problemy. W kościele Sióstr Serafitek w bocznym ołtarzu znajdują się relikwie oraz grób bł. Matki Małgorzaty. Piątego każdego miesiąca o godz. 17.00 odmawiany jest różaniec w intencjach próśb składanych przez jej wstawiennictwo, które są odczytywane podczas różańca. Po modlitwie różańcowej jest sprawowana Eucharystia w tych wszystkich intencjach, które były włączone w modlitwę różańcową. Po zakończonej Mszy Św. uczczenie relikwii Bł. Małgorzaty Łucji.

Ponadto Siostry odmawiają nieustanną nowennę o łaski za jej wstawiennictwem według intencji osób, które składają swoje prośby.

Intencje można składać do skrzynki znajdującej się w kościele lub drogą e-mailową: serafos@wp.pl

MUZEUM BŁ. MATKI MAŁGORZATY:

W Domu Macierzystym Zgromadzenia w Oświęcimiu znajduje się również Muzeum bł. Matki Małgorzaty Łucji. Muzeum można zwiedzać po uprzedniej rezerwacji na adres e-mail: serafos@wp.pl lub tel. 505310554. Termin i godziny do ustalenia.

MODLITWA O UPROSZENIE ŁASK ZA PRZYCZYNĄ BŁ. MATKI MAŁGORZATY

Ojcze nieskończenie dobry, Ty powołałeś Błogosławioną Małgorzatę Łucję do troszczenia się o ubogich, opuszczonych i chorych, spraw, przez Jej wstawiennictwo, abyśmy wiernie wypełniali nasze powołanie i cieszyli się otrzymaniem łaski…, o którą pokornie prosimy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

W cierpieniu:

O Błogosławiona Matko Małgorzato, z ufnością w twoje wstawiennictwo u Boga, zwracam się do ciebie w tym cierpieniu, które mnie dotyka. Ty, która z wrażliwością pochylałaś się nad każdą ludzka nędzą, uproś mi siłę, cierpliwość i męstwo w tym doświadczeniu. Pomóż mi, abym całkowicie zaufał Ojcu w niebie, który dopuszcza próbę, ale i uwalnia od niej. Niech całym sercem zgadzam się z wolą Bożą i przyjmuję to wszystko, co jest dla mojego i bliźnich dobra. Amen.

O powołania:

Błogosławiona Małgorzato Łucjo, która całe swoje życie poświęciłaś służbie Bogu w drugim człowieku. Dziś, tak jak i w czasie twojego ziemskiego życia, potrzeba wielu ofiarnych serc, które ponad wszystko kochałyby Chrystusa, które chętnie służyłyby cierpiącym członkom Jego Mistycznego Ciała – Kościoła. Uproś u tronu Boga nowe zastępy świętych kapłanów, osób konsekrowanych, misjonarzy i apostołów. Niech spełni się pragnienie Serca Jezusowego i na całym świecie zapłonie ogień Jego miłości. Amen.

O miłość bliźniego:

Błogosławiona Małgorzato, ofiarna służebnico ubogich, chorych, samotnych i potrzebujących, która z obfitości Bożego Serca czerpałaś miłość, aby ją wszystkim dawać. Ty kierowana chrześcijańskim współczuciem i wrażliwością świadczyłaś miłosierdzie, każdemu, kogo dotknęło cierpienie. Proszę Cię, abyś uprosiła dla mnie łaskę naśladowania Chrystusa w Jego pochyleniu się nad ludzką nędzą i smutkiem. Pomóż mi otworzyć moje oczy, ręce i usta, serce i wolę, wtedy gdy mój brat lub siostra potrzebuje mojej uwagi, wsparcia, przyjaznego i pomocnego słowa lub zwykłej obecności. Naucz mnie hojnie dzielić się tym, co sam otrzymałem, aby moje życie, jak wrzucone w ziemię ziarno przyniosło obfity plon. Amen.

LITANIA DO BŁ. MATKI MAŁGORZATY

Kyrie, eleison. Chryste, eleison. Kyrie, eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Święta Maryjo, módl się za nami.
Błogosławiona Matko Małgorzato,
Wielbicielko Trójcy Przenajświętszej,
Przykładzie zawierzenia Opatrzności Bożej,
Gorliwa czcicielko Najświętszego Sakramentu,
Otwarta na działanie Ducha Świętego,
Posłuszna we wszystkim woli Bożej,
Zjednoczona z Bolejącym Sercem Maryi,
Modlitwą przepełniona.
Matko Rodziny serafickiej,
Doświadczona osieroceniem,
Mądrością Bożą kierowana,
Wytrwale idąca drogą powołania,
W ubóstwie Chrystusa rozmiłowana,
Wzorze pokory i prostoty franciszkańskiej,
Pokojem i radością promieniejąca,
Ogarniająca miłością swoje duchowe córki,
Oddana służbie ubogim i cierpiącym,
Dająca miłość i schronienie osieroconym,
Zatroskana o religijne wychowanie dzieci i młodzieży,
Apostołko chrześcijańskiego miłosierdzia,
Dostrzegająca Chrystusa w każdym człowieku,
Za grzechy bliźnich wynagradzająca,
Zabiegająca o sprawiedliwość i braterstwo między ludźmi,
Pałająca gorliwością o chwałę Bożą i zbawienie dusz,
Przeżywająca codzienność w Bożej Obecności,
Do końca wierna swemu posłannictwu,
Dojrzewająca do świętości w cierpieniu,
Orędowniczko nasza u Boga.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Bp Módl się za nami Błogosławiona Małgorzato.
W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się.

Boże Najwyższe Dobro, Ty obdarzyłeś Błogosławioną Małgorzatę Łucję szczególnym charyzmatem dostrzegania Ciebie w najuboższych i przychodzenia im z ofiarną pomocą, spraw, abyśmy za jej przykładem pełnili dzieła chrześcijańskiego miłosierdzia i osiągnęli życie wieczne ze Świętymi. Przez Chrystusa, Pana naszego.

DROGA KRZYŻOWA Z MATKĄ MAŁGORZATĄ (prosimy kliknąć w link):

http://www.serafitki.pl/modlitwy-szewczyk/472-rozwazania-drogi-krzyzowej

MYŚLI BŁ. M. MAŁGORZATY SZEWCZYK

“Wszystko dla Jezusa przez Bolejące Serce Maryi.”

“Dusze, które idą za głosem św. posłuszeństwa, znajdą zwycięstwo w walkach i przeciwnościach i błogosławieństwo Boże spocznie na nich.”

“Trzeba żyć, jak się da i ufać Bogu, Jego św. Opatrzności, że nas nie opuści, ale zawsze wspierać nas będzie. Nie żałujcie poświęcenia.”

“Pokonać trudności i nie zniechęcać się, w tym dowód prawdziwej miłości Pana Boga, prawdziwej ofiary i poświęcenia się dla Niego.”

“Gdzie ma być większa chwała Boża, tam też i trudności większe.”

“Wszystko z Opatrzności Bożej.”

“Niech będzie za to wszystko Bóg błogosławiony i uwielbiony.”

“Dzieło dla miłości Jezusa.”

“Dla chwały Boga i dobra cierpiącej ludzkości.”

“Bóg daje łaskę, kto o nią prosi i jej pragnie.”

“Kochać tego Boga, który mi daje tyle dowodów prawdziwej miłości.”

Opracowała: Anna Bartula

Źródło:
www.serafitki.pl
pl.wikipedia.org
www.nasipatroni.pl
www.matkamalgorzata.blogspot.com